ARHIVA BROJEVA

PREVENCIJA KRIMINALITETA NA NIVOU EVROPSKE UNIJE

Dejan Labović,
Ministarstvo odbrane Republike Srbije

 

Definisanje prevencije kriminaliteta u određenoj meri zavisi i od definisanja samog pojma kriminaliteta. Naime, pojedini kriminolozi prevenciju kriminaliteta definišu kao "skup svih mera  kojima je moguće redukovati kriminalitet  i strah od kriminaliteta, a koje nisu ograničene  na nosioce formalne kontrole (policiju i pravosuđe), već su postavljene široko; obzirom da je polje uzročnosti kriminaliteta veliko, takve moraju biti i mogućnosti za njegovo sprečavanje1".

U svakom slučaju se prevencijom kriminaliteta rešava i pitanje straha od kriminaliteta, koji je posredni pokazatelj unutrašnje bezbednosti i zadovoljstva građana institucijama formalne kontrole.2 Strah po pravilu vodi u povećano ulaganje u ličnu bezbednost, izmenu svakodnevnih i socijalnih aktivnosti i jačanje retributivističkih zahteva - koji ne samo da ne rešavaju problem, već ga i produbljuju. Primena samo represivnih mera dovodi društvo do sve većih troškova  u radu pravosuđa, zatvorske populacije i stope recidivizma. S toga sastavni deo programa prevencije kriminaliteta moraju predstavljati i aktivnosti usmerene na redukovanje straha od kriminala.

U poslednjoj deceniji u Evropskoj Uniji se intenzivno razvijaju programi sprečavanja kriminaliteta  bazirani na samoorganizovanju ljudi u susedstvu, patroliranju, nadziranju i fizičkom uređenju okoline. Činjenica je, da je danas program tzv. oblikovanja prostora veoma raširen kao oblik sprečavanja kriminaliteta, koji se bazira na pretpostavci da uređenost prostora i povećanje njegove nadgledanosti odvraća potencijalne prestupnike.

Pokazalo se, naime, da zapuštenost fizičkog prostora, oštećena infrastruktura i socijalna izolacija, predstavljaju neke koncentrisane probleme koji sami po sebi ne samo što predstavljaju faktor kriminalizacije, već i doprinose opštem uverenju da je sprečavanje kriminaliteta isključivo policijska oblast. Tako je i Kolvinov program socijalno-preventivnog modela prevencije kriminaliteta zasnovan na kreiranju nacionalnog programa za roditelje, predškolski i školski obrazovni program, stvaranje posebne socijalne službe za kreiranje i usklađivanje socijalne politike i program smanjivanja strukturalnih nejednakosti, ukazao da mere prevencije ne deluju pojedinačno već u kompleksu.

 




Pravne izreke

PropisiZakoni Republike SrbijePropisi onlineSudska praksaCarinska tarifa