ARHIVA BROJEVA

IZMENE I DOPUNE ZAKONA O PARNIČNOM POSTUPKU

Milojica Cvijović, advokat

Uvod

U senci razmatranja i usvajanja budžeta Republike Srbije i početka primene pravosudnih zakona od 1.1.2010. godine kao i rasprave o izabranim i neizabranim nosiocima pravosudnih funkcija (sudija i tužilaca) Skupština Republike Srbije je krajem decembra usvojila Zakon o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku koji je objavljen u "Službenom glasniku RS", br. 111/09 koji je stupio na snagu danom objavljivanja.

Zakon o parničnom postupku ("Službeni glasnik RS", br. 125/04 i 111/09) nesporno predstavlja najviše primenjivan Zakon u pravnoj praksi tako da je uvek neophodna analiza njegovih odredbi. Zakon o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku sadrži 56 članova što bi moglo uputiti na zaključak da su izmene i dopune istog zakona manjeg obima jer izmenjeni tekst Zakona kao i ranije sadrži 494 člana.

Sadržaj odredbi kojima se menja Zakon o parničnom postupku upućuje na zaključak da se radi o suštinskim izmenama postojećeg Zakona na koje učesnici u postupku moraju obratiti posebnu pažnju. Položaj stranke u postupku suštinski se menja. Naviknuta na raniju praksu, zbog svog pasivnog ponašanja u parničnom postupku, nesnalaženja ili nestručnosti, stranka može pretrpeti velike štetne posledice zbog propuštanja odgovarajuće pravne radnje u postupku. To za posledicu može imati pravosnažnu sudsku presudu koja sadrži autoritet pravne istine koja ponekad nije identična sa stvarnom istinom. Stranci koja trpi posledice zbog eventualne neusklađenosti fiktivne i stvarne istine stoji na raspolaganju mali broj vanrednih pravnih sredstava da ovaj eventualni nesklad otkloni.

Ministarstvo pravde kao ovlašćeni predlagač izmena i dopuna Zakona o parničnom postupku najavilo je tokom tekuće godine usvajanje novog teksta Zakona o parničnom postupku u koji će verovatno biti inkorporirane izmene postojećeg zakona što usvojenim izmenama daje posebnu važnost.

Pravne izreke

PropisiZakoni Republike SrbijePropisi onlineSudska praksaCarinska tarifa